Ręce stanowią najważniejszą drogę przenoszenia chorobotwórczych mikroorganizmów. Dlatego prawidłowa higiena rąk jest podstawową zasadą w zapobieganiu zakażeniom, szczególnie w gabinetach lekarskich i stomatologicznych, ale nie tylko. Higiena rąk każdego z nas ma kluczowe znaczenie dla zdrowia, profilaktyki i bezpieczeństwa podczas pracy i poza nią. Jesteśmy na urlopie, wyjeździe plenerowym dlatego musimy właściwie zadbać o higienę rąk.
Większość infekcji, zarazków i drobnoustrojów przenosimy na rękach i dłoniach, dlatego regularne ich mycie i właściwe suszenie może uchronić nas przed poważnymi dolegliwościami min. układu pokarmowego, skóry, a także grypy.
Pierwsza edycja Global Handwashing Day odbyła się w 2008 roku i objęła swym zasięgiem ponad 70 krajów. W 2010 roku do państw uczestniczących w obchodach tego wydarzenia po raz pierwszy dołącza również Polska.
Higieniczne mycie rąk to zabieg polegający głównie na zmyciu z powierzchni skóry rąk zanieczyszczeń organicznych i brudu oraz na częściowej eliminacji ze skóry rąk flory przejściowej.
W celu przeprowadzenia higienicznego mycia rąk, nanosi się na dłonie odpowiednią ilość mydła. Czas mycia powinien wynosić nie mniej niż 30 sekund. Po dokładnym umyciu ręce spłukuje się i osusza jednorazowym ręcznikiem.
Kiedy myć ręce?
Myjmy ręce – dla siebie i dla innych. I to nie raz, okazjonalnie w ciągu dnia, lecz zawsze po wyjściu z toalety, autobusu, tramwaju, czy taksówki, po powrocie ze sklepu, kina, szpitala i apteki, przed każdym posiłkiem i po każdej pracy, nie tylko takiej, podczas której nasze ręce ubrudziły się. Bądźmy przygotowani do właściwej higieny rąk nie tylko w domu, ale także poza nim.
Nie zapominajmy również o najmłodszych i o tym, żeby dawać im dobry przykład i wyrabiać prawidłowe nawyki. Pilnujmy, aby nasze pociechy zawsze myły ręce:
- przed każdym posiłkiem,
- na wakacjach,
- w publicznych toaletach,
- zaraz po powrocie ze szkoły,
- po kontakcie ze zwierzętami, lub resztkami ich pokarmów,
- po kaszlu, kichaniu i czyszczeniu nosa.
Powszechnie używane mydła w kostkach nie spełniają obowiązujących wymogów higienicznych. Mydła w kostce przez cały okres używania pozostają wilgotne. Leżą najczęściej w zagłębieniu umywalki lub w mydelniczce w otoczeniu wody. Użytkownicy podczas mycia rąk przenoszą na mydło liczne drobnoustroje, w tym również chorobotwórcze. Mydło jest doskonałą pożywką i sprzyja namnażaniu się mikroorganizmów. Zainfekowane mydła, używane przez kolejne osoby są poważnym zagrożeniem mikrobiologicznym i staja się często źródłem zakażeń krzyżowych. Nasz produkt jest w 100% bezpieczny. Jest to Probiotyczne mydło w płynie.
Zalety:
- Jest mieszaniną łagodnych substancji myjących i ochronnych dla skóry ludzkiej, nie powoduje podrażnień.
- Dzięki dodatkowi bakterii probiotycznych tworzy zdrową warstwę ochronno - pielęgnacyjną na powierzchni skóry.
- Zapewnia higieniczną czystość, usuwanie stanów zapalnych (grzybiczych, bakteryjnych) oraz podrażnień skóry.
Będąc w domu mamy dostęp do mydła i bieżącej wody. Jednak na wakacjach, w publicznych toaletach, po kontakcie ze zwierzętami lub po kaszlu, kichaniu i czyszczeniu nosa np. na spacerze, po wyjściu ze szpitala musimy poradzić sobie inaczej. Dlatego proponujemy PIP Probiogel (produkt na bazie alkoholu z dodatkiem bakterii probiotycznych).
Zalety:
- Preparat wspomaga procesy regeneracyjne.
- Tworzy probiotyczną barierę ochronną. Zabezpiecza przez kolonizacją patogenów na dłoniach.
- Jest wyjątkowo skuteczny przy pielęgnacji skóry z tendencją do takich dolegliwości jak: łuszczyca, grzybica, egzemy, łupież pstry.
- Sprawdza się podczas małych wypadków w czasie zabawy – skaleczenia.
Więcej o PIP Probiogel KLIKNIJ
Oprócz zabiegów higienicznych ręce potrzebują również odpowiedniej pielęgnacji.
Pielęgnacja dłoni i dobór odpowiednich preparatów dotyczy szczególnie osób, których skóra rąk z racji wykonywanego zawodu najbardziej narażona jest na zniszczenie i wysuszenie. Podstawą jest systematyczna, codzienna dbałość. Cienka skóra rąk (w najgrubszym miejscu, na wewnętrznej stronie dłoni ma grubość zaledwie kilku milimetrów) jest prawie bez podściółki tłuszczowej i z niewielką liczbą gruczołów łojowych. Wysycha więc bardzo szybko. Szkodzi jej wysoka temperatura. Staje się wtedy szorstka, powstają na niej zmarszczki. Elastyczność i miękkość może jej zapewnić regularne, najlepiej po każdym myciu higienicznym, używanie preparatów pielęgnacyjnych. W naszej ofercie posiadamy Probiotyczną mgiełkę do pielęgnacji dłoni.
Zalety:
- Chroni skórę przed szkodliwym działaniem detergentów, twardej wody oraz wszystkich preparatów chemii gospodarczej.
- Zabezpiecza powierzchnię skóry rąk przed działaniem niskich temperatur podczas zimy oraz upałów latem.
- Tworzy probiotyczną barierę ochronną. Dodatkowo zabezpiecza przez kolonizacją patogenów na dłoniach.
- Mgiełka ogranicza proces nadmiernego złuszczania naskórka oraz minimalizuje świąd skóry.
- Wykazuje działanie łagodzące i kojące.