Jest to częsta dermatoza, charakteryzująca się przewlekłym, nawrotowym przebiegiem. Częstość występowania łupieżu pstrego zwiększa się znacznie w przypadku zmniejszenia odporności organizmu. Łupież pstry wywoływany jest przez lipofilny grzyb drożdżopodobny Pityrosporum ovale.
Zakażenie dotyczy powierzchownych warstw naskórka. Chorują zwykle tzw. młodzi dorośli, czyli ludzie w wieku dojrzewania rzadko dzieci, natomiast nie stwierdza się wyraźnej predylekcji do występowania u jednej płci. W pierwszym etapie zakażenia występują różowe lub żółtobrunatne plamy o typowej wielkości 3-4 mm, nieregularnego kształtu, dobrze odgraniczone, o tendencji do obwodowego szerzenia się i zlewania ze sobą, także zajmują duże powierzchnie skóry. Niekiedy wykazują one tendencję do zlewania się w większe ogniska. Pod wpływem promieni słonecznych miejsca zmienione nie ulegają opaleniu, jest to związane z produkcją Zmiany zlokalizowane są na karku, ramionach, plecach, górnych partiach klatki piersiowej oraz kończynach górnych. Wynika to z faktu bytowania Malassezia furfur na owłosionej skórze głowy i rozprzestrzeniania się zakażenia przez okolicę potyliczną. Zmiany wiążące się z przypadkiem łupieżu pstrego są często zaczątkiem nowotworów. W przypadkach bardziej zaawansowanych zakażeniem objęte mogą być również inne okolice skóry, przy czym zajęcie twarzy należy do rzadkości. Łupież pstry jest praktycznie niegroźny dla otoczenia, w związku z nikłą zakaźnością. Plamy uwidaczniają się po posmarowaniu nalewką jodową, w lampie Wooda - wykazują żółtawą lub ceglastą fluorescencję. przez patogen inhibitora melanogenezy, kwasu azelainowego; stąd nazwa "pstry" odnosząca się do białych ognisk w obrębie niezmienionej, opalonej skóry. Taki właśnie obraz odbarwionych plam jest najczęściej spostrzeganą kliniczną manifestacją łupieżu pstrego.
Mikroorganizmy zawarte w kosmetykach probiotycznych nie mają bezpośredniego działania w stosunku do innych organizmów. Mechanizm działania oparty jest na konkurencyjnym wykluczaniu w połączeniu z wpływem na komunikację między chorobotwórczymi organizmami. Mówiąc prościej, bakterie probiotyczne rozbijają biofilm bakterii patogennych, który odgrywa rolę w patogenezie infekcji. Likwidacja biofilmu uniemożliwia egzystencję takich patogenów jak Malassezia furfur, który jest winowajcą łupieżu pstrego. Organizmy zawarte w produktach probiotycznych wypierają patogeny.
POLECANY PRODUKTY
Do codziennej higieny ciała:
* PIP Probiotyczne mydło w płynie
* PIP Probiotyczny żel do mycia ciała
* PIP Probiotyczny płyn do kąpiel
Do pielęgnacji ciała:
* PIP Probiotyczna mgiełka do pielęgnacji dłoni (zmiany skórne na powierzchni dłoni)
* PIP Probiotyczny spray do stóp i butów (zmiany skórne na skórze stóp)
* PIP Probiotyczny stabilizator mikroflory (zmiany skórne na powierzchni ciała)
Mając problem z wybraniem odpowiedniego produktu prosimy o kontakt telefoniczny lub na adres e-mail.